| Diameter | 6.350 mm (0.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 11.09 mm (0.437″) |
| Thickness | 7.950 mm (0.313″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
1-1/8" Diameter, 1.118" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
1/4″ Diameter, 0.3130″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
109 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1.3 × 0.8 cm |
| Bin Location | A40103 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC14 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.