| Diameter | 12.70 mm (0.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 19.05 mm (0.750″) |
| Thickness | 11.37 mm (0.448″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
5/8″ Diameter x 18 TPI, 0.559″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF58)
$1.25
1/4" Diameter, 0.3130" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
25 in stock
Less than 25 items left!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.2 × 2.2 × 1.1 cm |
| Bin Location | A10013 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC12 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.