| Diameter | 38.10 mm (1.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 55.56 mm (2.1875″) |
| Thickness | 41.275 mm (1.625″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
9/16" Diameter, 0.6410" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC916)
$0.33
12mm Diameter, 12mm Thickness, 19mm Wrench Size, Steel Nylon Locknut – Zinc (NLNMC10912)
$0.84
1-1/2″ Diameter, 1.625″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC112)
$7.53
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 3.6 cm |
| Bin Location | 000 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC112 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.