| Diameter | 31.75 mm (1.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 46.02 mm (1.812″) |
| Thickness | 34.92 mm (1.375″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
5/16" Diameter, 0.344" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC516)
$0.11
Cummins® 3/4"-16 UNF – OEM Lock Nut (3004057)
$102.79
1-1/4″ Diameter, 1.375″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC114)
$10.91
20 in stock
Only 20 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 3.6 cm |
| Bin Location | A40106 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC114 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.