| Diameter | 28.57 mm (1.125″) |
|---|---|
| Wrench Size | 42.84 mm (1.687″) |
| Thickness | 25.37 mm (0.999″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
5/16″ Diameter x 18 TPI, 0.273″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC516)
$0.11
7/16" Diameter, 0.453" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC716)
$0.13
1-1/8″ Diameter, 0.999″ Thickness, Stoverlok Nut – Type C (SLCC118)
$8.57
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 4.7 × 2.5 cm |
| Bin Location | A40087 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC118 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.