| Diameter | 28.57 mm (1.125″) |
|---|---|
| Wrench Size | 41.27 mm (1.625″) |
| Thickness | 28.39 mm (1.118″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
5/8" Diameter, 0.750" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (NLN8C58)
$1.30
Cummins® 3/4"-16 UNF – OEM Lock Nut (3004057)
$102.79
1-1/8″ Diameter, 1.118″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
11 in stock
Only 11 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.8 × 4.8 × 3 cm |
| Bin Location | A40106 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC118 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.