| Diameter | 15.87 mm (0.625″) |
|---|---|
| Wrench Size | 23.79 mm (0.937″) |
| Thickness | 19.05 mm (0.750″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
1-1/8" Diameter, 1.118" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
5/8″ Diameter, 0.750″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (NLN8C58)
$1.30
62 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.9 × 2.9 × 2 cm |
| Bin Location | A10015 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NLN8C58 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.