| Tube O.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Pipe Size | 9.52 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 200 psi Rating |
| Fitting Type | Angle Valve Type |
5/8″ Hose I.D x 3/8″ MNPT, Forged Body, 90-Deg. Angle Valve, Brass (1139-10C)
$25.84
Eaton Weatherhead® 1/2″ FPT x 1/2″ MPT, Truck Valve, Forged Brass Body (7508)
$39.80
1/2″ Male 45° SAE Flare x 3/8″ Male NPT, 90-Deg. Angle Valve, Brass (1049-8C)
$32.98
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 5 × 5 cm |
| Bin Location | 00094102 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1049-8C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.