| Tube O.D | 12.7 mm (0.50″) |
|---|---|
| Classification | DOT Standards |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Union Tee |
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Run Tee (1471-4B)
$8.70
3/8″ Tube x 3/8″ Pipe, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Brass Male Run Tee (PC1471-6C)
$21.61
1/2″ Tube, Union Tee, Push-to-Connect, DOT Air Brake Fitting, Brass (PC1464-8)
$16.34
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.3 × 4.2 × 2.1 cm |
| Bin Location | 00094081 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1464-8 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.