| Hose I.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Pipe Size | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
1/2″ Hose I.D x 1/2″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly, Brass (1492-8D)
$14.76
14 in stock
Only 14 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 3.8 × 3.8 cm |
| Bin Location | 00094063 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1492-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.