| Hose I.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Pipe Size | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
3/8″ Hose I.D x 1/4″ MNPT, Field Attachable Air Brake Hose Adapter, Brass (4134-6B)
$2.25
1/2″ Hose I.D x 3/8″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly, Brass (1492-8C)
$11.50
1/2″ Hose I.D x 1/2″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly w/ Spring, Brass (1493-8D)
$18.66
16 in stock
Only 16 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 2.5 × 2.5 cm |
| Bin Location | 00094056 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1493-8D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.