| Tube O.D | 6.35 mm (0.25″) |
|---|---|
| Male Pipe | 3.17 mm (0.125″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Tee Type |
5/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-10D)
$18.84
3/8″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-6A)
$6.69
1/4″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Branch Tee (PC1472-4A)
$13.28
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.2 × 2.6 × 1.2 cm |
| Bin Location | 00094091 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1472-4A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.