| Diameter | 6.350 mm (0.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 11.09 mm (0.437″) |
| Thickness | 5.740 mm (0.226″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
16mm Diameter, 16mm Thickness, 24mm Wrench Size, Steel Nylon Locknut, Zinc (NLNMF1615)
$2.25
1/2″ Diameter x 13 TPI, 0.448″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC12)
$0.79
1/4″ Diameter x 20 TPI, 0.226″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC14)
$0.25
121 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.007 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1.3 × 0.7 cm |
| Bin Location | A10013 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC14 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.