| Nominal Size | 16 mm (0.630″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 27.4 mm (1.078″) |
| Inside Diameter | 16.2 mm (0.638″) |
| Thickness | 3.5 mm (0.138″) |
| Material | Stainless Steel |
6mm Nominal Size, 2.5mm Thickness, Regular Steel Lock Washer (LWM6)
$0.03
5/16" Nominal Size, Regular Alloy Steel Lock Washer, Yellow Zinc (LW8516)
$0.06
16mm Nominal Size, 3.5mm Thickness, Regular Steel Lock Washer (LWM16)
$0.56
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 2.5 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00058064 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LWM16 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.