| Diameter | 19.05 mm (0.750″) |
|---|---|
| Wrench Size | 28.57 mm (1.125″) |
| Thickness | 16.25 mm (0.640″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
3/8″ Diameter x 24 TPI, 21/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF38)
$0.47
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
3/4″ Diameter, 41/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC34)
$1.74
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 3.4 × 1.7 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC34 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.