| Diameter | 15.87 mm (0.625″) |
|---|---|
| Wrench Size | 23.79 mm (0.937″) |
| Thickness | 13.86 mm (0.546″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/4″ Diameter x 28 TPI, 0.2187″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF14)
$0.39
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
5/8″ Diameter, 35/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC58)
$1.25
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.8 × 2.8 × 1.5 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC58 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.