| Diameter | 6.350 mm (0.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 11.09 mm (0.437″) |
| Thickness | 5.537 mm (0.218″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
3/8″ Diameter x 24 TPI, 21/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF38)
$0.47
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
1/4″ Diameter, 7/32″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC14)
$0.39
21 in stock
Less than 21 items left!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.4 × 1.4 × 0.6 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC14 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.