| Diameter | 7.924 mm (0.312″) |
|---|---|
| Wrench Size | 12.70 mm (0.500″) |
| Thickness | 6.731 mm (0.265″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/4″ Diameter x 28 TPI, 0.2187″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF14)
$0.39
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
5/16″ Diameter, 17/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC516)
$0.42
26 in stock
Less than 26 items left!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.6 × 1.6 × 0.9 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC516 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.