| Diameter | 12.70 mm (0.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 19.05 mm (0.750″) |
| Thickness | 11.09 mm (0.437″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
3/8″ Diameter x 24 TPI, 21/64″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF38)
$0.47
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
1/2″ Diameter, 7/16″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC12)
$0.76
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.2 × 2.2 × 1.2 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC12 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.