| Hose I.D | 9.52 mm (0.375″) |
|---|---|
| Pipe Size | 6.350 mm (0.25″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
3/8″ Hose I.D x 1/4″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly, Brass (1492-6B)
$7.50
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.8 × 3 × 3 cm |
| Bin Location | 00094061 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1492-6B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.