| Tube O.D | 9.52 mm (0.375″) |
|---|---|
| Male Pipe | 15.8 mm (0.250″) |
| Working Pressure | 350 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Tee Type |
1/2" Tube, DOT Air Brake Union Tee Fitting, For SAE J844D Tube, Brass (1464-8)
$13.95
3/8″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-6B)
$7.31
3/8″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Run Tee (1471-6B)
$8.01
15 in stock
Only 15 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.1 × 3.6 × 1.7 cm |
| Bin Location | 00094076 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1471-6B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.