| Tube O.D | 9.52 mm (0.375″) |
|---|---|
| Male Pipe | 3.17 mm (0.125″) |
| Working Pressure | 350 psi Rating |
| Fitting Type | Branch Tee Type |
1/4″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Branch Tee (PC1472-4A)
$13.28
3/8″ Tube x 1/4″ FNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Female Branch Tee (PC1478-6B)
$21.25
3/8″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-6A)
$6.69
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 2.8 × 1.5 cm |
| Bin Location | 00094077 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1472-6A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.