| Hose I.D | 9.525 mm (0.375″) |
|---|---|
| Pipe Size | 9.525 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
3/8″ Hose I.D x 3/8″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly w/ Spring, Brass (1493-6C)
$10.31
21 in stock
Less than 21 items left!
Additional information
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.3 × 2.8 × 2.8 cm |
| Bin Location | 00094057 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1493-6C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.