| Hose Length | 50.8 cm (20.00″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 0.95 cm (0.375″) |
| Thread Size | 0.95 cm (0.375″) |
| Working Pressure | 225 psi (15.5 bar) |
| Hose Material | Rubber Hose |
| Application | Truck and Trailer |
Navistar International® Hyd-to-Caliper, Hydraulic Brake Hose (578961C3)
$52.82
3/8" Inner Diameter, 60" Length, 225 PSI, Air Brake Hose Assembly (HAB-6-60C)
$19.50
3/8″ Inner Diameter, 20″ Length, 225 PSI, Air Brake Hose Assembly (HAB-6-20C)
$13.69
7 in stock
Only 7 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53 × 2.5 × 2.5 cm |
| Bin Location | MEZ |
| brand/supplier | |
| Product Group | Hoses / Tubes |
| Part # | HAB-6-20C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.