| Tube O.D | 3.96 mm (0.15″) |
|---|---|
| Male Pipe | 3.17 mm (0.125″) |
| Working Pressure | 250 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/2" Tube x 1/4" MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-8B)
$6.40
1/2″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-8D)
$15.50
5/32″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Pipe Connector, Brass (PC1468-5/32A)
$6.99
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 1.3 × 1.3 cm |
| Bin Location | 00094083 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1468-5/32A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.