| Tube O.D | 15.8 mm (0.625″) |
|---|---|
| Male Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | 45-Degree Elbow |
5/8″ Tube, DOT Brass Compression Fitting, Air Brake 90° Union Elbow (1465-10)
$16.25
1/2″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass 45° Male Pipe Elbow (1474-8B)
$8.50
5/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass 45° Male Pipe Elbow (1474-10D)
$11.50
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 3 × 3 cm |
| Bin Location | 00094077 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1474-10D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.