Specification
| Nominal Size | 6 mm (0.236″) |
|---|---|
| Inner Diameter | 6.4 mm (0.252″) |
| Outer Diameter | 12 mm (0.472″) |
| Nominal Thickness | 1.6 mm (0.063″) |
| Washer Type | DIN-125 Type |
| Material | Hardnened Steel |
Popco® 7/16" Bolt, 15/32″ I.D, 59/64″ O.D, Copper Flat Washer (162-870)
$0.56
14mm Nominal Size, 3mm Thick, Structural Flat Washer, Hardened Steel (FWMH14)
$0.39
$0.25
Out of stock
| Nominal Size | 6 mm (0.236″) |
|---|---|
| Inner Diameter | 6.4 mm (0.252″) |
| Outer Diameter | 12 mm (0.472″) |
| Nominal Thickness | 1.6 mm (0.063″) |
| Washer Type | DIN-125 Type |
| Material | Hardnened Steel |
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.2 × 0.2 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00058041 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | FWMH6 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.