| Diameter | 11.09 mm (0.437″) |
|---|---|
| Wrench Size | 17.44 mm (0.687″) |
| Thickness | 11.50 mm (0.453″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
3/4″ Diameter x 10 TPI, 0.665″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC34)
$1.43
1-1/8" Diameter, 1.118" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC118)
$2.37
7/16″ Diameter, 0.453″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC716)
$0.13
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.3 × 2.3 × 1.6 cm |
| Bin Location | A10014 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC716 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.