| Hose Length | 182.9 cm (72.0″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 1.27 cm (0.50″) |
| Thread Size | 0.95 cm (0.375″) |
| Working Pressure | 225 psi / 15.5 bar |
| Hose Material | Rubber Hose |
| Application | Truck and Trailer |
3/8" Inner Diameter, 28" Length, 225 PSI, Air Brake Hose Assembly (HAB-6-28C)
$16.25
Navistar International® Hyd-to-Caliper, Hydraulic Brake Hose (578961C3)
$52.82
1/2″ Inner Diameter, 72″ Length, 225 PSI, Air Brake Hose Assembly (HAB-8-72C)
$26.50
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 183 × 2.8 × 2.8 cm |
| Bin Location | MEZ |
| brand/supplier | |
| Product Group | Hoses / Tubes |
| Part # | HAB-8-72C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.