| Diameter | 14.27 mm (0.562″) |
|---|---|
| Wrench Size | 20.62 mm (0.812″) |
| Thickness | 12.59 mm (0.496″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
5/8″ Diameter x 18 TPI, 0.559″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF58)
$1.25
1/4" Diameter, 0.3130" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
9/16″ Diameter x 12 TPI, 0.496″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC916)
$0.36
21 in stock
Less than 21 items left!
Additional information
| Weight | 0.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.8 × 2.8 × 1.5 cm |
| Bin Location | A10013 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC916 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.