| Outside Diameter | 12.57 mm (0.49″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 8.915 mm (0.35″) |
| Cross Section | 1.82 mm (0.072″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 3.725" I.D, 0.275" Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (5H-7704)
$19.94
CAT® 0.984" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (8M-4988)
$5.71
CAT® 0.351″ I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (3J-7354)
$2.04
16 in stock
Only 16 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.2 × 1.2 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049820 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3J-7354 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.