| Outside Diameter | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 9.144 mm (0.36″) |
| Cross Section | 1.778 mm (0.07″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 3.58″ I.D, FKM Quad Ring Lobed Seal (9X-7715)
$33.48
CAT® 2.359″ I.D, 0.139" Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (1S-2174)
$5.03
CAT® 0.364″ I.D, NBR O-Ring (1H-1023)
$1.47
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1.3 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1H-1023 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.