| Outside Diameter | 67.05 mm (2.64″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 60.00 mm (2.36″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 0.987" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3D-4245)
$0.88
CAT® 3.734" I.D, 0.139" Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (5K-1770)
$15.41
CAT® 2.359″ I.D, 0.139″ Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (1S-2174)
$5.03
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.007 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 6.6 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1S-2174 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.