| Outside Diameter | 36.57 mm (1.44″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 33.02 mm (1.30″) |
| Cross Section | 1.778 mm (0.07″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 2.359″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (1H-8720)
$5.34
CAT® 1.234" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-8210)
$14.65
CAT® 1.301″ I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5601)
$9.42
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.003 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.7 × 3.7 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 5P-5601 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.