| Outside Diameter | 67.05 mm (2.64″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 60.00 mm (2.36″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.364" I.D, NBR O-Ring (1H-1023)
$1.47
CAT® 1.549" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5P-8215)
$2.35
CAT® 2.359″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (1H-8720)
$5.34
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 6.6 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1H-8720 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.