| Outside Diameter | 14.17 mm (0.558″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 10.51 mm (0.414″) |
| Cross Section | 1.828 mm (0.072″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.364" I.D, NBR O-Ring (1H-1023)
$1.47
CAT® 1.549" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5P-8215)
$2.35
CAT® 0.414″ I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (1J-9671)
$1.12
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.4 × 1.4 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1J-9671 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.