| Outside Diameter | 19.16 mm (0.75″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 15.6 mm (0.61″) |
| Cross Section | 1.778 mm (0.07″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.375" I.D, 0.169" Cross Section, VQM / Silicone 70A O-Ring (3S-5496)
$1.31
CAT® 1.984" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring, For Engine Oil Pan Cover (5P-8211)
$18.67
CAT® 0.614″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (4D-2297)
$0.49
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.9 × 1.9 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 4D-2297 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.