| Outside Diameter | 57.4 mm (2.26″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 50.3 mm (1.98″) |
| Cross Section | 3.55 mm (0.14″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 2.125" I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal, For Cylinder Head Block (6L-7816)
$2.79
CAT® 2.850" I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (5F-3092)
$3.17
CAT® 1.984″ I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring, For Engine Oil Pan Cover (5P-8211)
$18.67
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 5.6 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049810 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 5P-8211 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.