| Outside Diameter | 20.82 mm (0.82″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 16.25 mm (0.64″) |
| Cross Section | 2.286 mm (0.09″) |
| Material Type | Rubber EPDM Type |
CAT® 1.047" I.D, HNBR / Nitrile Seal O-Ring (119-5155)
$4.49
CAT® 3.225" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (6L-5359)
$21.69
CAT® 0.644″ I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal (6V-6609)
$4.33
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 6V-6609 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.