| Outside Diameter | 25.0 mm (0.984″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 19.05 mm (0.75″) |
| Cross Section | 3.048 mm (0.12″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 1.975" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5K-5959)
$12.43
CAT® 2.225″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Governor / Injection Pumps (6L-1650)
$14.06
CAT® 0.748″ I.D, FKM / 75A Seal O-Ring (2T-2695)
$11.22
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 2.5 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 2T-2695 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.