| Outside Diameter | 27.12 mm (1.06″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 21.89 mm (0.86″) |
| Cross Section | 2.616 mm (0.10″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 1.487" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (6F-0249)
$2.07
CAT® 1.296" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Hydraulic Fan Motor (8M-4987)
$2.38
CAT® 0.862″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (8M-8283)
$4.35
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 2.7 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049815 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8M-8283 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.