| Outside Diameter | 43.01 mm (1.69″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 37.84 mm (1.49″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 0.549" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (6F-4855)
$3.69
CAT® 0.362" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Fuel Injection Pump (8M-8157)
$5.97
CAT® 1.487″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (6F-0249)
$2.07
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.005 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 × 4.2 × 0.3 cm |
| Bin Location | 4980737B |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 6F-0249 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.