| Outside Diameter | 33.82 mm (1.33″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 23.11 mm (0.91″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 2.125" I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal, For Cylinder Head Block (6L-7816)
$2.79
CAT® 2.850" I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (5F-3092)
$3.17
CAT® 0.912″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (8F-4994)
$3.79
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 3.4 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049810 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8F-4994 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.