| Outside Diameter | 29.46 mm (1.16″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 23.36 mm (0.92″) |
| Cross Section | 3.048 mm (0.12″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.924″ I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (3D-2824)
$2.69
13 in stock
Only 13 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3D-2824 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.