| Outside Diameter | 30.3 mm (1.193″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 25.00 mm (0.99″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 2.225″ I.D, Fluoro / FKM Seal O-Ring (109-2332)
$39.51
CAT® 3.475" I.D, 0.275" Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (5S-1188)
$18.65
CAT® 0.987″ I.D, 0.103″ Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (1S-7462)
$4.80
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1S-7462 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.