| Outside Diameter | 35.05 mm (1.38″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 29.71 mm (1.17″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.737" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (7F-8607)
$0.92
CAT® 1.487" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (4D-3107)
$4.28
CAT® 1.174″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3S-9233)
$6.50
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3S-9233 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.