| Outside Diameter | 48.0 mm (1.89″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 37.0 mm (1.48″) |
| Cross Section | 5.33 mm (0.21″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 0.549" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (6F-4855)
$3.69
CAT® 0.362" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Fuel Injection Pump (8M-8157)
$5.97
CAT® 1.475″ I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring, For Engine Oil Pumps (5P-8068)
$51.38
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.8 × 4.8 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00066013 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part Type | OEM |
| Part # | 5P-8068 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.