| Outside Diameter | 44.58 mm (1.75″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 39.34 mm (1.55″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 1.487" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (6F-0249)
$2.07
CAT® 1.296" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Hydraulic Fan Motor (8M-4987)
$2.38
CAT® 1.549″ I.D, FKM / Fluoro 90A O-Ring (6V-1250)
$5.33
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 4.5 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049815 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 6V-1250 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.