| Outside Diameter | 51.29 mm (2.01″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 40.64 mm (1.60″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Hydrogen Nitrile |
CAT® 7.734″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (1H-8278)
$3.74
CAT® 3.6" I.D, HNBR Nitrile / 78A O-Ring (109-0074)
$27.80
CAT® 1.6″ I.D, HNBR Nitrile / 78A O-Ring (109-0072)
$23.73
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.2 × 5.2 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049820 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 109-0072 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.