| Outside Diameter | 47.73 mm (1.87″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 44.19 mm (1.74″) |
| Cross Section | 1.778 mm (0.07″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 2.359″ I.D, 0.139" Cross Section, VMQ / Silicone 70A O-Ring (1S-2174)
$5.03
CAT® 4.734" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (5F-3144)
$6.65
CAT® 1.739″ I.D, Nitrile 90A Seal O-Ring (5K-0227)
$0.82
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.9 × 4.9 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 5K-0227 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.